Grayhill, Inc. 62C1122-02-020C
62C1122-02-020C picture photo
Mfg. Part Number
62C1122-02-020C
Manufacturer
Product Category
Encoders
Brief Description
OPTICAL ENCODER
Datasheet Download
62C1122-02-020C.pdf
Availability of 62C1122-02-020C
QUANTITY
62C1122-02-020C Order Process
Ship out your order
Specifications of 62C1122-02-020C
Internal Part NumberEIS-62C1122-02-020C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyEncoders
Series62C
Encoder TypeOptical
Output TypeQuadrature (Incremental)
Pulses per Revolution16, 32
Voltage - Supply5V
Actuator TypeConcentric
DetentYes
Built in SwitchYes
Mounting TypePanel Mount
OrientationVertical
Termination StyleCable with Connector
Rotational Life (Cycles Min)1M
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)62C1122-02-020C
Related Links62C1122, 62C1122-02-020C Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
62C1122-02-020C Details Description
Related parts for 62C1122-02-020C
IC SWITCH DUAL SPDT MICRO10 datasheet.pdf
CAP CER 1100PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W datasheet.pdf
1.5MFLXBL MTR BRK CBL 6KW 15KW datasheet.pdf
SMD PH.MODULE 36KHZ T.VIEW datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN HEADER 80POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 12A 7 MOHM SMD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 100A 240VAC datasheet.pdf