| Internal Part Number | EIS-62F02-02-060C-L | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Sensors, Transducers | |
| Family | Encoders | |
| Series | 62F | |
| Encoder Type | Optical | |
| Output Type | Quadrature (Incremental) | |
| Pulses per Revolution | 16 | |
| Voltage - Supply | 5V | |
| Actuator Type | 1/4" Dia Flatted End | |
| Detent | No | |
| Built in Switch | Yes | |
| Mounting Type | Panel Mount | |
| Orientation | Vertical | |
| Termination Style | Cable with Connector | |
| Rotational Life (Cycles Min) | 1M | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | 62F02-02-060C-L | |
| Related Links | 62F02-0, 62F02-02-060C-L Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor | |
 | 770580-1 | CONN PLUG 10POS MINI UNIV-MATE | datasheet.pdf | |