AVX Corporation 62O222MBGCA
62O222MBGCA picture photo
Mfg. Part Number
62O222MBGCA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2200PF 400VAC RADIAL
Datasheet Download
62O222MBGCA.pdf
Availability of 62O222MBGCA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
62O222MBGCA Order Process
Ship out your order
Specifications of 62O222MBGCA
Internal Part NumberEIS-62O222MBGCA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance2200pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated400VAC
Temperature Coefficient-
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)62O222MBGCA
Related Links62O22, 62O222MBGCA Datasheet, AVX Corporation Distributor
62O222MBGCA Details Description
Related parts for 62O222MBGCA
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC FILTER LOWPASS 8TH 16-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 37.4 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.18M OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS W/SOCKETS datasheet.pdf
15A GFCI PLGMNL2'5-15 WR W/3005 datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 720MA 140 MOHM TH datasheet.pdf