AVX Corporation 62O222MBGCA
62O222MBGCA picture photo
Mfg. Part Number
62O222MBGCA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2200PF 400VAC RADIAL
Datasheet Download
62O222MBGCA.pdf
Availability of 62O222MBGCA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
62O222MBGCA Order Process
Ship out your order
Specifications of 62O222MBGCA
Internal Part NumberEIS-62O222MBGCA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance2200pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated400VAC
Temperature Coefficient-
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)62O222MBGCA
Related Links62O22, 62O222MBGCA Datasheet, AVX Corporation Distributor
62O222MBGCA Details Description
Related parts for 62O222MBGCA
TERM BLOCK HDR 5POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 12KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
IC VREF SERIES 10V TSOT23-5 datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT LC-LC DUPLEX datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 09VOUT datasheet.pdf
IC FPGA 520 I/O 1152BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES 43.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf