United Chemi-Con E37F401CPN123MFF5M
E37F401CPN123MFF5M picture photo
Mfg. Part Number
E37F401CPN123MFF5M
Brief Description
CAP ALUM 12000UF 20% 400V SCREW
Datasheet Download
E37F401CPN123MFF5M.pdf
Availability of E37F401CPN123MFF5M
QUANTITY
E37F401CPN123MFF5M Order Process
Ship out your order
Specifications of E37F401CPN123MFF5M
Internal Part NumberEIS-E37F401CPN123MFF5M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package9
PackagingBulk
Capacitance12000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)7 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current31.4A
Impedance-
Lead Spacing1.252" (31.80mm)
Size / Dimension3.504" Dia (89.00mm)
Height - Seated (Max)6.142" (156.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E37F401CPN123MFF5M
Related LinksE37F401CP, E37F401CPN123MFF5M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E37F401CPN123MFF5M Details Description
Related parts for E37F401CPN123MFF5M
RES SMD 13.3K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 18PF 100V NP0 1812 datasheet.pdf
IC SERIAL/DESERIAL 24BIT 48-TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 10POS SLD CUP datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZB10 M25 datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
HDM 5EMPO140F310F G datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf