Grayhill, Inc. 62S15-M5-P
62S15-M5-P picture photo
Mfg. Part Number
62S15-M5-P
Manufacturer
Product Category
Encoders
Brief Description
ENCODER OPT 24POS PB PC MNT
Datasheet Download
62S15-M5-P.pdf
Availability of 62S15-M5-P
QUANTITY
62S15-M5-P Order Process
Ship out your order
Specifications of 62S15-M5-P
Internal Part NumberEIS-62S15-M5-P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyEncoders
Series62S
Encoder TypeOptical
Output TypeQuadrature (Incremental)
Pulses per Revolution24
Voltage - Supply5V
Actuator Type1/4" Dia Flatted End
DetentYes
Built in SwitchYes
Mounting TypePCB, Through Hole
OrientationVertical
Termination StylePC Pin
Rotational Life (Cycles Min)1M
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)62S15-M5-P
Related Links62S15, 62S15-M5-P Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
62S15-M5-P Details Description
Related parts for 62S15-M5-P
HEATSINK SSR 1.2DEG C/W DIN MNT datasheet.pdf
CONN M12 4POS PLUG datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 305 TYPE A 38POS datasheet.pdf
OSC XO 4.096MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
GDT 230V 20% 10KA FAIL SHORT datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 2.42A 42 MOHM TH datasheet.pdf
RES 7.7K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 1.5W datasheet.pdf
CRYSTAL 37.400 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 1.0 UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf