Grayhill, Inc. 62V22-01-P
62V22-01-P picture photo
Mfg. Part Number
62V22-01-P
Manufacturer
Product Category
Encoders
Brief Description
OPTICAL ENCODER
Datasheet Download
62V22-01-P.pdf
Availability of 62V22-01-P
QUANTITY
62V22-01-P Order Process
Ship out your order
Specifications of 62V22-01-P
Internal Part NumberEIS-62V22-01-P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyEncoders
Series62V
Encoder TypeOptical
Output TypeQuadrature (Incremental)
Pulses per Revolution16
Voltage - Supply3.3VDC
Actuator Type1/4" Dia Flatted End
DetentYes
Built in SwitchNo
Mounting TypePCB, Through Hole
OrientationVertical
Termination StylePC Pin
Rotational Life (Cycles Min)1M
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)62V22-01-P
Related Links62V22, 62V22-01-P Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
62V22-01-P Details Description
Related parts for 62V22-01-P
IC 5V RS232 LINEDRVR/RCVR 28SSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 120V datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
OSC XO 160.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 450MA 500 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 499 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 50PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
RES SMD 681 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 10UF 25V X7S RADIAL datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 22 OLIVE datasheet.pdf
CAP FILM 250VDC 0.82UF RADIAL datasheet.pdf