Vishay/Dale RWR80NR274FRB12
RWR80NR274FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80NR274FRB12
Brief Description
RES 0.274 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80NR274FRB12.pdf
Availability of RWR80NR274FRB12
QUANTITY
RWR80NR274FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80NR274FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR80NR274FRB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.274
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80NR274FRB12
Related LinksRWR80NR, RWR80NR274FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80NR274FRB12 Details Description
Related parts for RWR80NR274FRB12
IC EEPROM 512KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
LED RED DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES SMD 1.43K OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 20V 4A 8SOIC datasheet.pdf
VHDCI SMT .8MM VREC 68CKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
4MM SAFETY JACK M3 SOCKET PUSHIN datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf