Microsemi Power Products APT30D20BG
APT30D20BG picture photo
Mfg. Part Number
APT30D20BG
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 200V 30A TO247
Datasheet Download
APT30D20BG.pdf
Availability of APT30D20BG
QUANTITY
APT30D20BG Order Process
Ship out your order
Specifications of APT30D20BG
Internal Part NumberEIS-APT30D20BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesDiode Overview
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTube
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200V
Current - Average Rectified (Io)30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.3V @ 30A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)24ns
Current - Reverse Leakage @ Vr250µA @ 200V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-2
Supplier Device PackageTO-247 [B]
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APT30D20BG
Related LinksAPT30, APT30D20BG Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
APT30D20BG Details Description
Related parts for APT30D20BG
SWITCH DIP TAPE SEALED 10POS SMD datasheet.pdf
IC LDRIVER DUAL ADSL2+ 20-HTSSOP datasheet.pdf
IC DIAGNOSTIC SCN REG 3ST 24SOIC datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 9.7PF 50V U2J 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES SMD 143 OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 5.5VOUT 25W datasheet.pdf