EDAC Inc. 633-W15-262-012
633-W15-262-012 picture photo
Mfg. Part Number
633-W15-262-012
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
633-W15-262-012.pdf
Availability of 633-W15-262-012
QUANTITY
633-W15-262-012 Order Process
Ship out your order
Specifications of 633-W15-262-012
Internal Part NumberEIS-633-W15-262-012
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWaterproof D-Sub, Waterproof USB and Waterproof HDMI Series
Video FileEDAC Waterproof DSub & USB Connector
Standard Package48
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series633
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout1 (DE, E) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (4-40)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Current Rating3A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)633-W15-262-012
Related Links633-W15, 633-W15-262-012 Datasheet, EDAC Inc. Distributor
633-W15-262-012 Details Description
Related parts for 633-W15-262-012
TERM BLOCK HDR 14POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 97.6 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN U-MNL PLUG 5POS 94V-2 RED datasheet.pdf
RES 3.09K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.301 OHM 7W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 20PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
2700UF 16V 16X25MM 105C 10000H datasheet.pdf