CTS Electronic Components 636M3C011M05920
636M3C011M05920 picture photo
Mfg. Part Number
636M3C011M05920
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 11.0592MHZ HCMOS TTL SMD
Datasheet Download
636M3C011M05920.pdf
Availability of 636M3C011M05920
QUANTITY
636M3C011M05920 Order Process
Ship out your order
Specifications of 636M3C011M05920
Internal Part NumberEIS-636M3C011M05920
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information636 Series RoHS Cert
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
Series636
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency11.0592MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS, TTL
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)8mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.051" (1.30mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)636M3C011M05920
Related Links636M3C0, 636M3C011M05920 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
636M3C011M05920 Details Description
Related parts for 636M3C011M05920
RES SMD 12.1K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP MICA 1100PF 1% 1KV 2220 datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
IC FPGA 97 I/O 144FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
TAPE POLYESTER 12.7MM CIRC 5/PK datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
HDC-CT-DTP/HE-CM5 AWG 12 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 275VAC RAD datasheet.pdf