Rubycon 63MXC8200MEFCSN35X40
63MXC8200MEFCSN35X40 picture photo
Mfg. Part Number
63MXC8200MEFCSN35X40
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 8200UF 20% 63V SNAP
Datasheet Download
63MXC8200MEFCSN35X40.pdf
Availability of 63MXC8200MEFCSN35X40
QUANTITY
63MXC8200MEFCSN35X40 Order Process
Ship out your order
Specifications of 63MXC8200MEFCSN35X40
Internal Part NumberEIS-63MXC8200MEFCSN35X40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMXC
PackagingBulk
Capacitance8200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.04A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)63MXC8200MEFCSN35X40
Related Links63MXC8200M, 63MXC8200MEFCSN35X40 Datasheet, Rubycon Distributor
63MXC8200MEFCSN35X40 Details Description
Related parts for 63MXC8200MEFCSN35X40
FIXED IND 1.8UH 790MA 250 MOHM datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC INC KEY OS 1KW datasheet.pdf
INTEMATIX CHROMALIT ELLIPSE datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL R/A 54POS datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 49POS datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
IGBT 600V 47A 192W TO247AC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 60A PCB datasheet.pdf