Eaton (formerly Cooper Bussmann) 63NHG01B
63NHG01B picture photo
Mfg. Part Number
63NHG01B
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE 63A 500V CLASS GL/GG
Datasheet Download
63NHG01B.pdf
Availability of 63NHG01B
QUANTITY
63NHG01B Order Process
Ship out your order
Specifications of 63NHG01B
Internal Part NumberEIS-63NHG01B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesNH
Fuse Type-
Voltage - Rated500VAC
Current63A
Package / CaseRectangular, Blade
Size / Dimension2.953" L x 1.181" W x 1.969" H (75.00mm x 30.00mm x 50.00mm)
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)63NHG01B
Related Links63NH, 63NHG01B Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
63NHG01B Details Description
Related parts for 63NHG01B
CABLE TIE WR 250LB 13.5" datasheet.pdf
LAMP CCFL 2340V 2.6MM X 600MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
SGE1510-2-0450A-2000C datasheet.pdf
CONN HEADER SGL 1POS .100" T/H datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
CAP 20KVP 3000PF 20% datasheet.pdf