Rubycon 63PK100MEFC8X11.5
63PK100MEFC8X11.5 picture photo
Mfg. Part Number
63PK100MEFC8X11.5
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
63PK100MEFC8X11.5.pdf
Availability of 63PK100MEFC8X11.5
QUANTITY
63PK100MEFC8X11.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 63PK100MEFC8X11.5
Internal Part NumberEIS-63PK100MEFC8X11.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPK
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current290mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)63PK100MEFC8X11.5
Related Links63PK100M, 63PK100MEFC8X11.5 Datasheet, Rubycon Distributor
63PK100MEFC8X11.5 Details Description
Related parts for 63PK100MEFC8X11.5
POWER SUPPLY FOR 724 MONITOR datasheet.pdf
RES SMD 5.62KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG BUFFER 14BIT 48TSSOP datasheet.pdf
IC DRIVER QUAD LOW SIDE SOIC-20 datasheet.pdf
IC DAC 16BIT 3V SERIAL 8-UMAX datasheet.pdf
Connector Receptacle 3 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 10A 125V datasheet.pdf
RES 4.42M OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf