Grayhill, Inc. 63R100-050
63R100-050 picture photo
Mfg. Part Number
63R100-050
Manufacturer
Product Category
Encoders
Brief Description
OPTICAL ENCODER
Datasheet Download
63R100-050.pdf
Availability of 63R100-050
QUANTITY
63R100-050 Order Process
Ship out your order
Specifications of 63R100-050
Internal Part NumberEIS-63R100-050
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyEncoders
Series63R
Encoder TypeOptical
Output TypeQuadrature (Incremental)
Pulses per Revolution100
Voltage - Supply5V
Actuator Type1/4" Dia Flatted End
DetentNo
Built in SwitchNo
Mounting TypePanel Mount
OrientationVertical
Termination StylePC Pin
Rotational Life (Cycles Min)300M
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)63R100-050
Related Links63R10, 63R100-050 Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
63R100-050 Details Description
Related parts for 63R100-050
CONN HEADER 60POS .100" DUAL TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 12.8VWM 21.2VC SMC datasheet.pdf
OSC XO 68.736MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 24VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.50W 05VIN 05VOUT datasheet.pdf
TOOL DIE SET CHS .231" datasheet.pdf
TX-D RELAY2 FORM C 4.5V datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 28V 150W datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 22 OLIVE datasheet.pdf
JUMPER CBL ASSY 1HEADER 3LD 4" datasheet.pdf