Rubycon 63ST224MA23216
63ST224MA23216 picture photo
Mfg. Part Number
63ST224MA23216
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLY 0.22UF 20% 63V SMD
Datasheet Download
63ST224MA23216.pdf
Availability of 63ST224MA23216
QUANTITY
63ST224MA23216 Order Process
Ship out your order
Specifications of 63ST224MA23216
Internal Part NumberEIS-63ST224MA23216
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPMLCAP (Polymer Multi-Layer Capacitor) Overview
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesPMLCAP®, ST
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
TypeBi-Polar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.055" (1.40mm)
Surface Mount Land Size*
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)63ST224MA23216
Related Links63ST224, 63ST224MA23216 Datasheet, Rubycon Distributor
63ST224MA23216 Details Description
Related parts for 63ST224MA23216
RES SMD 26.7 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 5% 2W 4525 datasheet.pdf
RES 124 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
RES 9.31 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN HEADER 52POS DUAL .100 STR datasheet.pdf
IE-MINIFIBERLINX-II/LASTGASP, TP datasheet.pdf
CTV 4C 4#16 SKT PLUG datasheet.pdf
AC/DC POWER SUPPLY 600W ENCLOSED datasheet.pdf