Rubycon 63TXW330MEFC8X40
63TXW330MEFC8X40 picture photo
Mfg. Part Number
63TXW330MEFC8X40
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
63TXW330MEFC8X40.pdf
Availability of 63TXW330MEFC8X40
QUANTITY
63TXW330MEFC8X40 Order Process
Ship out your order
Specifications of 63TXW330MEFC8X40
Internal Part NumberEIS-63TXW330MEFC8X40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductTXW Series Capacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTXW
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.11A
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)1.673" (42.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)63TXW330MEFC8X40
Related Links63TXW330, 63TXW330MEFC8X40 Datasheet, Rubycon Distributor
63TXW330MEFC8X40 Details Description
Related parts for 63TXW330MEFC8X40
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC LATCH TRANSP OCTAL D 20-SSOP datasheet.pdf
SINGLE END 14POS SOCKET 3M datasheet.pdf
CAP CER 150PF 100V Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 78.7K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS WALL MT SKT datasheet.pdf
RJ45 STACKED LED 8 PORT datasheet.pdf
POT 100K OHM 1/5W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf