Rubycon 63TXW820MEFC10X60
63TXW820MEFC10X60 picture photo
Mfg. Part Number
63TXW820MEFC10X60
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
63TXW820MEFC10X60.pdf
Availability of 63TXW820MEFC10X60
QUANTITY
63TXW820MEFC10X60 Order Process
Ship out your order
Specifications of 63TXW820MEFC10X60
Internal Part NumberEIS-63TXW820MEFC10X60
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTXW
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.15A
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)2.441" (62.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)63TXW820MEFC10X60
Related Links63TXW820, 63TXW820MEFC10X60 Datasheet, Rubycon Distributor
63TXW820MEFC10X60 Details Description
Related parts for 63TXW820MEFC10X60
IC MCU 8BIT 896B OTP 20SSOP datasheet.pdf
RES SMD 866 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5.08MM 4POS PCB datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 230MA 3.4 OHM datasheet.pdf
RES SMD 107K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 50V 10% 2824 datasheet.pdf
RES 301 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 2.7UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 23MM RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.0056UF 5% 630VDC AXIA datasheet.pdf