Rubycon 63USC10000MEFCSN35X40
63USC10000MEFCSN35X40 picture photo
Mfg. Part Number
63USC10000MEFCSN35X40
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10000UF 20% 63V SNAP
Datasheet Download
63USC10000MEFCSN35X40.pdf
Availability of 63USC10000MEFCSN35X40
QUANTITY
63USC10000MEFCSN35X40 Order Process
Ship out your order
Specifications of 63USC10000MEFCSN35X40
Internal Part NumberEIS-63USC10000MEFCSN35X40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUSC Series Capacitors
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesUSC
PackagingBulk
Capacitance10000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5.49A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)63USC10000MEFCSN35X40
Related Links63USC10000, 63USC10000MEFCSN35X40 Datasheet, Rubycon Distributor
63USC10000MEFCSN35X40 Details Description
Related parts for 63USC10000MEFCSN35X40
TERMINAL BLOCK 8POS 5.08MM GRN datasheet.pdf
OSC XO 38.88MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
CONN HSG WALL MNT RCPT 35POS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 23POS R/A 7.5MM datasheet.pdf
CONN HDR .100" SNGL SMD R/A 23PO datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 20ppm 9pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
PLASTIC SCREW CONNECTION 8 MM datasheet.pdf