Rubycon 63YK1000MEFC16X25
63YK1000MEFC16X25 picture photo
Mfg. Part Number
63YK1000MEFC16X25
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
63YK1000MEFC16X25.pdf
Availability of 63YK1000MEFC16X25
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
63YK1000MEFC16X25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 63YK1000MEFC16X25
Internal Part NumberEIS-63YK1000MEFC16X25
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesYK
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.35A @ 120Hz
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)63YK1000MEFC16X25
Related Links63YK1000, 63YK1000MEFC16X25 Datasheet, Rubycon Distributor
63YK1000MEFC16X25 Details Description
Related parts for 63YK1000MEFC16X25
Connector Header, Bottom Entry 15 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IDC CABLE - ASC10B/AE10G/APK10B datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 22 OHM 0804 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf