Rubycon 63YXH15MEFCT15X11
63YXH15MEFCT15X11 picture photo
Mfg. Part Number
63YXH15MEFCT15X11
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 15UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
63YXH15MEFCT15X11.pdf
Availability of 63YXH15MEFCT15X11
QUANTITY
63YXH15MEFCT15X11 Order Process
Ship out your order
Specifications of 63YXH15MEFCT15X11
Internal Part NumberEIS-63YXH15MEFCT15X11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesYXH
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance15µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current26mA
Impedance1.8 Ohm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)63YXH15MEFCT15X11
Related Links63YXH15M, 63YXH15MEFCT15X11 Datasheet, Rubycon Distributor
63YXH15MEFCT15X11 Details Description
Related parts for 63YXH15MEFCT15X11
IC I/O EXPANDER I2C 8B 16SOIC datasheet.pdf
RES FLAMEPROOF 3W 56 OHM 5% datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1.5A DO214AA datasheet.pdf
CAP FILM 0.39UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 32.8 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER +/-12V 15W datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 47.5K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf