Rubycon 63YXH270MEFCG412.5X20
63YXH270MEFCG412.5X20 picture photo
Mfg. Part Number
63YXH270MEFCG412.5X20
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
63YXH270MEFCG412.5X20.pdf
Availability of 63YXH270MEFCG412.5X20
QUANTITY
63YXH270MEFCG412.5X20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 63YXH270MEFCG412.5X20
Internal Part NumberEIS-63YXH270MEFCG412.5X20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesYXH
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current382.5mA
Impedance130 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)63YXH270MEFCG412.5X20
Related Links63YXH270ME, 63YXH270MEFCG412.5X20 Datasheet, Rubycon Distributor
63YXH270MEFCG412.5X20 Details Description
Related parts for 63YXH270MEFCG412.5X20
IC DIGITAL POT 10K 32TP 8SOIC datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV 2CH OPEN COLL 8DIP datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
MINIFITJRPLG W/EARS DR 14POS datasheet.pdf
RES SMD 66.5 OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
Connector Socket 82 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf