Rubycon 63YXH33MEFCT16.3X11
63YXH33MEFCT16.3X11 picture photo
Mfg. Part Number
63YXH33MEFCT16.3X11
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
63YXH33MEFCT16.3X11.pdf
Availability of 63YXH33MEFCT16.3X11
QUANTITY
63YXH33MEFCT16.3X11 Order Process
Ship out your order
Specifications of 63YXH33MEFCT16.3X11
Internal Part NumberEIS-63YXH33MEFCT16.3X11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesYXH
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current52.9mA
Impedance1 Ohm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)63YXH33MEFCT16.3X11
Related Links63YXH33ME, 63YXH33MEFCT16.3X11 Datasheet, Rubycon Distributor
63YXH33MEFCT16.3X11 Details Description
Related parts for 63YXH33MEFCT16.3X11
FUSE GLASS 6.3A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC DISTRIBUTION SW 1.2A 6-MLF datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 22V datasheet.pdf
SW LIMIT SPDT 10A ROLLR LEVER datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 10-11.5 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
RES 89.8K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 123MA 11.8 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
47UF 50V 6,3X11 datasheet.pdf
15V NPN SILICON LOW SATURATION SWITCHING TRANSISTOR IC datasheet.pdf