Rubycon 63YXJ330MG412.5X20
63YXJ330MG412.5X20 picture photo
Mfg. Part Number
63YXJ330MG412.5X20
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
63YXJ330MG412.5X20.pdf
Availability of 63YXJ330MG412.5X20
QUANTITY
63YXJ330MG412.5X20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 63YXJ330MG412.5X20
Internal Part NumberEIS-63YXJ330MG412.5X20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesYXJ
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.57A
Impedance60 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)63YXJ330MG412.5X20
Related Links63YXJ330M, 63YXJ330MG412.5X20 Datasheet, Rubycon Distributor
63YXJ330MG412.5X20 Details Description
Related parts for 63YXJ330MG412.5X20
IC ADC LP 10-BIT SERIAL 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.65K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V CML HIGH 50PPM datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 34A 1 MOHM TH datasheet.pdf
CONTACT PIN CRIMP 24-26AWG GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN HEADER 58POS R/A .100" GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf
MICRO 9C P 72" YEL FLOAT datasheet.pdf