Rubycon 63ZL560MEFC16X25
63ZL560MEFC16X25 picture photo
Mfg. Part Number
63ZL560MEFC16X25
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
63ZL560MEFC16X25.pdf
Availability of 63ZL560MEFC16X25
QUANTITY
63ZL560MEFC16X25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 63ZL560MEFC16X25
Internal Part NumberEIS-63ZL560MEFC16X25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZL
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.55A
Impedance32 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)63ZL560MEFC16X25
Related Links63ZL560M, 63ZL560MEFC16X25 Datasheet, Rubycon Distributor
63ZL560MEFC16X25 Details Description
Related parts for 63ZL560MEFC16X25
FIXED IND 680UH 1A 430 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
TAPE DBL SIDED FOAM 1/8 X 1" datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 7PIN SLD CUP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 32.4 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 700MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf