Rubycon 63ZLH270MEFC10X20
63ZLH270MEFC10X20 picture photo
Mfg. Part Number
63ZLH270MEFC10X20
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
63ZLH270MEFC10X20.pdf
Availability of 63ZLH270MEFC10X20
QUANTITY
63ZLH270MEFC10X20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 63ZLH270MEFC10X20
Internal Part NumberEIS-63ZLH270MEFC10X20
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current600mA
Impedance78 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)63ZLH270MEFC10X20
Related Links63ZLH270, 63ZLH270MEFC10X20 Datasheet, Rubycon Distributor
63ZLH270MEFC10X20 Details Description
Related parts for 63ZLH270MEFC10X20
CAP ALUM 220UF 20% 40V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10UF 10V X5S 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 16V 10% 2812 datasheet.pdf