Rubycon 63ZLH560MEFCRI12.5X30
63ZLH560MEFCRI12.5X30 picture photo
Mfg. Part Number
63ZLH560MEFCRI12.5X30
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
63ZLH560MEFCRI12.5X30.pdf
Availability of 63ZLH560MEFCRI12.5X30
QUANTITY
63ZLH560MEFCRI12.5X30 Order Process
Ship out your order
Specifications of 63ZLH560MEFCRI12.5X30
Internal Part NumberEIS-63ZLH560MEFCRI12.5X30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.326A @ 120Hz
Impedance35 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)63ZLH560MEFCRI12.5X30
Related Links63ZLH560ME, 63ZLH560MEFCRI12.5X30 Datasheet, Rubycon Distributor
63ZLH560MEFCRI12.5X30 Details Description
Related parts for 63ZLH560MEFCRI12.5X30
IC OPAMP DIFF 150KHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS .100 DBL STR PCB datasheet.pdf
CONN PLUG 85POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 3.8A 54 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.4V 0.2A 6XSON datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 2.8A 67 MOHM SMD datasheet.pdf
FIBER REEL,BLACK,8MM SPC datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
CAP CER 1UF 25V X7S RADIAL datasheet.pdf