Rubycon 63ZLH820MEFC16X25
63ZLH820MEFC16X25 picture photo
Mfg. Part Number
63ZLH820MEFC16X25
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
63ZLH820MEFC16X25.pdf
Availability of 63ZLH820MEFC16X25
QUANTITY
63ZLH820MEFC16X25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 63ZLH820MEFC16X25
Internal Part NumberEIS-63ZLH820MEFC16X25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZLH
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.638A
Impedance32 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)63ZLH820MEFC16X25
Related Links63ZLH820, 63ZLH820MEFC16X25 Datasheet, Rubycon Distributor
63ZLH820MEFC16X25 Details Description
Related parts for 63ZLH820MEFC16X25
RES SMD 274 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FUSE GLASS 30A 32VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
MODULE LVDT CONDITIONING DINRAIL datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 4.5V datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 128PS .050" SLD datasheet.pdf
BOARD DEMO SYNC BUCK CONVETER datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 480MHZ 6-CLCC datasheet.pdf