Rubycon 63ZLJ120MT810X12.5
63ZLJ120MT810X12.5 picture photo
Mfg. Part Number
63ZLJ120MT810X12.5
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
63ZLJ120MT810X12.5.pdf
Availability of 63ZLJ120MT810X12.5
QUANTITY
63ZLJ120MT810X12.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 63ZLJ120MT810X12.5
Internal Part NumberEIS-63ZLJ120MT810X12.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZLJ
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.9000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current495mA @ 120Hz
Impedance110 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)63ZLJ120MT810X12.5
Related Links63ZLJ120M, 63ZLJ120MT810X12.5 Datasheet, Rubycon Distributor
63ZLJ120MT810X12.5 Details Description
Related parts for 63ZLJ120MT810X12.5
CABLE CAT6 UNSHIELDED YEL 5M datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONN MMCX JACK 50 OHM EDGE MNT datasheet.pdf
RES 107 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
A4 MD 1KW 2500P/R INCREMENTAL datasheet.pdf
BLZ 5.08/10 GN datasheet.pdf
RSV 1.6 B6 GR datasheet.pdf
SV 7.62HP/5/270MSF3 SC/06R BK datasheet.pdf
D4N-1A26 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 10POS datasheet.pdf