Rubycon 63ZLJ270MG412.5X16
63ZLJ270MG412.5X16 picture photo
Mfg. Part Number
63ZLJ270MG412.5X16
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
63ZLJ270MG412.5X16.pdf
Availability of 63ZLJ270MG412.5X16
QUANTITY
63ZLJ270MG412.5X16 Order Process
Ship out your order
Specifications of 63ZLJ270MG412.5X16
Internal Part NumberEIS-63ZLJ270MG412.5X16
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZLJ
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current785mA @ 120Hz
Impedance72 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.688" (17.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)63ZLJ270MG412.5X16
Related Links63ZLJ270M, 63ZLJ270MG412.5X16 Datasheet, Rubycon Distributor
63ZLJ270MG412.5X16 Details Description
Related parts for 63ZLJ270MG412.5X16
BOX ALUM BLACK 4.71"L X 3.7"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 144TBGA datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 18-72VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
RES 178 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
8364-2 STRIP GUIDE 83642 datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN RCPT FLEX 2POS W/PINS datasheet.pdf
500 TB SOCKET RA W/LATCH datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 30 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf