Rubycon 63ZLJ470MG412.5X25
63ZLJ470MG412.5X25 picture photo
Mfg. Part Number
63ZLJ470MG412.5X25
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
63ZLJ470MG412.5X25.pdf
Availability of 63ZLJ470MG412.5X25
QUANTITY
63ZLJ470MG412.5X25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 63ZLJ470MG412.5X25
Internal Part NumberEIS-63ZLJ470MG412.5X25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesZLJ
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.353A @ 120Hz
Impedance31 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)63ZLJ470MG412.5X25
Related Links63ZLJ470M, 63ZLJ470MG412.5X25 Datasheet, Rubycon Distributor
63ZLJ470MG412.5X25 Details Description
Related parts for 63ZLJ470MG412.5X25
FIXED IND 330UH 600MA 1.02 OHM datasheet.pdf
COMPONENT CLIPS BLACK .56 X .5" datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
RES 6.8 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 5100PF 5% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
8 WEB CLIENT datasheet.pdf
RES SMD 2.67K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
SAFETY MAT 750X300MM datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf