API Technologies Corp 64-BSF-040-5-04
64-BSF-040-5-04 picture photo
Mfg. Part Number
64-BSF-040-5-04
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
EMI FILTER
Datasheet Download
64-BSF-040-5-04.pdf
Availability of 64-BSF-040-5-04
QUANTITY
64-BSF-040-5-04 Order Process
Ship out your order
Specifications of 64-BSF-040-5-04
Internal Part NumberEIS-64-BSF-040-5-04
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Series64-BFS
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C14
Connector TypeReceptacle, Male Blades - Module
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL4A
Voltage - UL250VAC
Filter TypeFiltered (EMI, RFI) - Commercial
FuseYes
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Eyelet
Switch Features-
Features-
Fuse Holder, DrawerFuse Holder
Panel Cutout Dimensions-
Panel Thickness-
Material Flammability Rating-
Ingress Protection-
ApprovalsCSA, TUV, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)64-BSF-040-5-04
Related Links64-BSF-, 64-BSF-040-5-04 Datasheet, API Technologies Corp Distributor
64-BSF-040-5-04 Details Description
Related parts for 64-BSF-040-5-04
MOSFET N-CH 75V 100A D2PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC COMPARATOR MAGNITUDE 16TSSOP datasheet.pdf
Crystal 26.0000MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 100mA Signage 28-QFN (5x5) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
IC GATE DVR LO-SIDE DL 5A 8SON datasheet.pdf
RES 845 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 43.7K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
POT 5K OHM .125W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 42POS GOLD datasheet.pdf