API Technologies Corp 64-BSF-060-3-12
64-BSF-060-3-12 picture photo
Mfg. Part Number
64-BSF-060-3-12
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
EMI FILTER
Datasheet Download
64-BSF-060-3-12.pdf
Availability of 64-BSF-060-3-12
QUANTITY
64-BSF-060-3-12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 64-BSF-060-3-12
Internal Part NumberEIS-64-BSF-060-3-12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Series64-BFS
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C14
Connector TypeReceptacle, Male Blades - Module
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL6A
Voltage - UL250VAC
Filter TypeFiltered (EMI, RFI) - Commercial
FuseYes
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Eyelet
Switch Features-
Features-
Fuse Holder, DrawerFuse Holder
Panel Cutout Dimensions-
Panel Thickness-
Material Flammability Rating-
Ingress Protection-
ApprovalsCSA, TUV, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)64-BSF-060-3-12
Related Links64-BSF-, 64-BSF-060-3-12 Datasheet, API Technologies Corp Distributor
64-BSF-060-3-12 Details Description
Related parts for 64-BSF-060-3-12
POT 10K OHM 2W CERMET LINEAR datasheet.pdf
TRIAC 800V 12A TO220AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
SW LIMIT SPDT 10A ROLLR LEVER datasheet.pdf
CONN RCPT 152POS .025 VERT SMD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 440VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 250VAC RADIAL datasheet.pdf