API Technologies Corp 64-SSF-040-3-12
64-SSF-040-3-12 picture photo
Mfg. Part Number
64-SSF-040-3-12
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
EMI FILTER
Datasheet Download
64-SSF-040-3-12.pdf
Availability of 64-SSF-040-3-12
QUANTITY
64-SSF-040-3-12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 64-SSF-040-3-12
Internal Part NumberEIS-64-SSF-040-3-12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Series64-SSF
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C14
Connector TypeReceptacle, Male Blades - Module
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL4A
Voltage - UL250VAC
Filter TypeFiltered (EMI, RFI) - Commercial
FuseYes
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
TerminationQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Switch FeaturesSwitch On-Off
Features-
Fuse Holder, DrawerDrawer Included
Panel Cutout DimensionsVariable Size
Panel Thickness0.031" ~ 0.079" (0.79mm ~ 2.00mm)
Material Flammability Rating-
Ingress Protection-
ApprovalsCSA, TUV, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)64-SSF-040-3-12
Related Links64-SSF-, 64-SSF-040-3-12 Datasheet, API Technologies Corp Distributor
64-SSF-040-3-12 Details Description
Related parts for 64-SSF-040-3-12
FAN AXIAL 119.5X25.5MM 12VDC datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 50V C0G 0201 datasheet.pdf
CONN RECEPT 240POS R/A T/H datasheet.pdf
IC MCU EPR/ROM W/RTC 33MZ 52PLCC datasheet.pdf
MOSFET RF N-CH 28V 11.5W NI-400 datasheet.pdf
THERM NTC 1.0K OHMS 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 1.8A 137 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CONN MEMORY STICK CARD R/A SMD datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
SURGE PROTECTOR 10KA 480V PARL datasheet.pdf
CAP FILM 56NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf