FFF 64991-G18-4LF
64991-G18-4LF picture photo
Mfg. Part Number
64991-G18-4LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER
Datasheet Download
64991-G18-4LF.pdf
Availability of 64991-G18-4LF
QUANTITY
64991-G18-4LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 64991-G18-4LF
Internal Part NumberEIS-64991-G18-4LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesBergCon®
PackagingTray
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions36
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.318" (8.08mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)64991-G18-4LF
Related Links64991-, 64991-G18-4LF Datasheet, FFF Distributor
64991-G18-4LF Details Description
Related parts for 64991-G18-4LF
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5.0MM 10POS PCB datasheet.pdf
FILTER EMI 2500 PF PI TYPE datasheet.pdf
RES SMD 2.67K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RES SMD 180K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 470UF 2.5V 2917 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.8V 100W datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
2.5 G DWDM TOSA 200KM LC REC datasheet.pdf
381 TB RIS CLA SOLID 2ND datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf