Vishay/Dale RNC55J2550BSBSL
RNC55J2550BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2550BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 255 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2550BSBSL.pdf
Availability of RNC55J2550BSBSL
QUANTITY
RNC55J2550BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2550BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2550BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)255
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2550BSBSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2550BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2550BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J2550BSBSL
IC BUFF/DVR DUAL N-INV 20SOP datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 20W 5% TO220 datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 3MHZ 14SOIC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2K OHM 5% 100W datasheet.pdf
TVS DIODE 90VWM 160VC SMB datasheet.pdf
Connector Plug USB TypeA 2.0 4 Position Free Hanging (In-Line) datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 100A 700VAC datasheet.pdf