Amphenol Aerospace Operations MS27466E25F19PC
MS27466E25F19PC picture photo
Mfg. Part Number
MS27466E25F19PC
Brief Description
CONN RCPT 19POS WALL MT W/PINS
Datasheet Download
MS27466E25F19PC.pdf
Availability of MS27466E25F19PC
QUANTITY
MS27466E25F19PC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466E25F19PC
Internal Part NumberEIS-MS27466E25F19PC
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert25-19
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466E25F19PC
Related LinksMS27466, MS27466E25F19PC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27466E25F19PC Details Description
Related parts for MS27466E25F19PC
IC MOSFET DRIVER CUR-SENSE 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH TURQ SPST LEAF SILV WIRE datasheet.pdf
IDC CABLE - AKC10H/AE10G/AKC10H datasheet.pdf
CONN HEADER 46POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
LASER PNP CLASS I datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 36"L X 10"W datasheet.pdf
IC WIRE DROP COMPENSATOR datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 16POS INLINE SKT datasheet.pdf
GAGE FOR M/1-01 USE SEL 8 datasheet.pdf
RES 95.3K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MKP 3.3UF 5% 700VDC DRAWING T2 datasheet.pdf