FFF 65240-022LF
65240-022LF picture photo
Mfg. Part Number
65240-022LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HOUSING 22POS .100" SINGLE
Datasheet Download
65240-022LF.pdf
Availability of 65240-022LF
QUANTITY
65240-022LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 65240-022LF
Internal Part NumberEIS-65240-022LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileMezzselect Tool - Another Geek Moment
Featured ProductMezzSelect
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Housings
SeriesDUBOX™, MezzSelect™, Basics+
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions22
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Contact TerminationCrimp
Fastening Type-
ColorBlue
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)65240-022LF
Related Links65240, 65240-022LF Datasheet, FFF Distributor
65240-022LF Details Description
Related parts for 65240-022LF
OPTOISO 3.75KV OPEN COLL 8DIP GW datasheet.pdf
RES SMD 464K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 22.1 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
VARISTOR 243V 400A DISC 5MM datasheet.pdf
CABLE 19COND 16AWG BLACK 100' datasheet.pdf
M1000 SIG HDR datasheet.pdf
XG4 18AWG 16/30 7C SHLD 600V datasheet.pdf