Wakefield 657-15ABP
657-15ABP picture photo
Mfg. Part Number
657-15ABP
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK TO-220 W/PINS BLK 1.5"
Datasheet Download
657-15ABP.pdf
Availability of 657-15ABP
QUANTITY
657-15ABP Order Process
Ship out your order
Specifications of 657-15ABP
Internal Part NumberEIS-657-15ABP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
Series657
TypeBoard Level, Vertical
Package CooledTO-218, TO-220, TO-247
Attachment MethodBolt On and PC Pin
ShapeRectangular, Fins
Length1.500" (38.10mm)
Width1.650" (41.91mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)1.000" (25.40mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise6W @ 38°C
Thermal Resistance @ Forced Air Flow3.3°C/W @ 200 LFM
Thermal Resistance @ Natural6.3°C/W
MaterialAluminum
Material FinishBlack Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)657-15ABP
Related Links657-, 657-15ABP Datasheet, Wakefield Distributor
657-15ABP Details Description
Related parts for 657-15ABP
IC DDR SDRAM 512MBIT 6NS 66TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 60A 1000W datasheet.pdf
BOARD REF ML610Q408/P datasheet.pdf
BTN CAP RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 8POS PIN datasheet.pdf
MOUNT MAGN 3/4" A195 TNCM datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 5% 35V AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 80 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf