Wakefield 658-35ABT3
658-35ABT3 picture photo
Mfg. Part Number
658-35ABT3
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK CPU 28MM SQ BLK W/TAPE
Datasheet Download
658-35ABT3.pdf
Availability of 658-35ABT3
QUANTITY
658-35ABT3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 658-35ABT3
Internal Part NumberEIS-658-35ABT3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
Series658
TypeTop Mount
Package CooledBGA
Attachment MethodThermal Tape, Adhesive (Included)
ShapeSquare, Pin Fins
Length1.100" (27.94mm)
Width1.100" (27.94mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.350" (8.89mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow3.0°C/W @ 800 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlack Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)658-35ABT3
Related Links658-3, 658-35ABT3 Datasheet, Wakefield Distributor
658-35ABT3 Details Description
Related parts for 658-35ABT3
IC REG LDO 2.5V 3A TO263 datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES 309K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES 27.4K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 1/4" datasheet.pdf
CAP POLY 100UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 500MW DO35 datasheet.pdf