FFF 66226-016LF
66226-016LF picture photo
Mfg. Part Number
66226-016LF
Brief Description
CONN FFC HEADER 16POS 2.54MM
Datasheet Download
66226-016LF.pdf
Availability of 66226-016LF
QUANTITY
66226-016LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 66226-016LF
Internal Part NumberEIS-66226-016LF
Featured ProductFFC and FPC Connectors
PCN PackagingTray slots 02/Sept/2011
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package20
Connector/Contact TypeHeader
Number of Positions16
Pitch0.100" (2.54mm)
TerminationIDC
FFC, FCB Thickness0.33mm
Features-
Voltage Rating500V
Operating Temperature-65°C ~ 105°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)66226-016LF
Related Links66226, 66226-016LF Datasheet, FFF Distributor
66226-016LF Details Description
Related parts for 66226-016LF
RES ARRAY 9 RES 390K OHM 10SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC PWR 8-BIT SHIFT REGIS 20-SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN GUIDE PIN 8-32 UNC-2A datasheet.pdf
RES 140 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 3.65K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 5POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf