FFF 66951-012LF
66951-012LF picture photo
Mfg. Part Number
66951-012LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet Download
66951-012LF.pdf
Availability of 66951-012LF
QUANTITY
66951-012LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 66951-012LF
Internal Part NumberEIS-66951-012LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package19
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesBERCON PV™
PackagingTube
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions12
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)66951-012LF
Related Links66951, 66951-012LF Datasheet, FFF Distributor
66951-012LF Details Description
Related parts for 66951-012LF
RES SMD 27.4OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC DUAL 2-4 DECOD/DEMUX 16-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 28K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LED CBI 3MM YW/GN DIFF BI-LVL RA datasheet.pdf
SWITCH DIP RAISE SLIDE SEAL 3POS datasheet.pdf
BLZ 7.62HP/11/180LR SN BK BX datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
OSC OCXO 12.8MHZ SNWV PC PIN datasheet.pdf
CIR BRKR SOLID STATE 1A 24VDC datasheet.pdf