Texas Instruments 66AK2H12AAAW24
66AK2H12AAAW24 picture photo
Mfg. Part Number
66AK2H12AAAW24
Manufacturer
Product Category
Embedded - DSP (Digital Signal Processors)
Brief Description
IC DSP ARM SOC 1517PBGA
Datasheet Download
66AK2H12AAAW24.pdf
Availability of 66AK2H12AAAW24
QUANTITY
66AK2H12AAAW24 Order Process
Ship out your order
Specifications of 66AK2H12AAAW24
Internal Part NumberEIS-66AK2H12AAAW24
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product Page66AK2H12AAAW24 Specifications
Standard Package21
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - DSP (Digital Signal Processors)
Series66AK2Hx KeyStone Multicore
PackagingTray
TypeDSP+ARM®
InterfaceEBI/EMI, Ethernet, DMA, I²C, Serial RapidIO, SPI, UART/USART, USB 3.0
Clock Rate1.2GHz DSP, 1.4GHz ARM®
Non-Volatile MemoryROM (384 kB)
On-Chip RAM12.75MB
Voltage - I/O0.85V, 1.0V, 1.35V, 1.5V, 1.8V, 3.3V
Voltage - CoreVariable
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1517-BBGA, FCBGA
Supplier Device Package1517-FCBGA (40x40)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)66AK2H12AAAW24
Related Links66AK2H1, 66AK2H12AAAW24 Datasheet, Texas Instruments Distributor
66AK2H12AAAW24 Details Description
Related parts for 66AK2H12AAAW24
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TAPE PROTECT POLUTHYLENE 1'X300' datasheet.pdf
CABLE 3COND 20AWG BLK SHLD 500' datasheet.pdf
RES 73.2K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG BLACK 500' datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONN PLUG 2P INLINE PIN RA CRMP datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf