SSI Technologies Inc P51-3000-A-T-MD-4.5OVP-000-000
P51-3000-A-T-MD-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-3000-A-T-MD-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 3000PSI 7/16-20-2B 4.5V
Datasheet Download
P51-3000-A-T-MD-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-3000-A-T-MD-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-3000-A-T-MD-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-3000-A-T-MD-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-3000-A-T-MD-4.5OVP-000-000
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure3000 PSI (20684.27 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeFemale - 7/16" (11.11mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleMD, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-3000-A-T-MD-4.5OVP-000-000
P51-3000-A-T-MD-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-3000-A-T-MD-4.5OVP-000-000
RES SMD 82K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN RING TONG 16-14AWG #8 P-G datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 9VIN 9VOUT 1W datasheet.pdf
RES SMD 665 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 6A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK COMPACT datasheet.pdf
RES SMD 105 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
10000UF 16V 18X35,5 datasheet.pdf