| Internal Part Number | EIS-66AK2H12BAAWA2 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 4 (72 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Mfg Application Notes | 66AK2Hx Power Consumption Summary | |
| PCN Design/Specification | Package Thickness Update 04/Jun/2015 | |
| Manufacturer Product Page | 66AK2H12BAAWA2 Specifications | |
| Packaging | Tray | |
| Type | DSP+ARM® | |
| Interface | EBI/EMI, Ethernet, DMA, I²C, Serial RapidIO, SPI, UART/USART, USB 3.0 | |
| Clock Rate | 1.2GHz | |
| Non-Volatile Memory | ROM (384 kB) | |
| On-Chip RAM | 12.75MB | |
| Voltage - I/O | 0.85V, 1.0V, 1.35V, 1.5V, 1.8V, 3.3V | |
| Voltage - Core | Variable | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C | |