KEMET T499A105K020ATE10K
T499A105K020ATE10K picture photo
Mfg. Part Number
T499A105K020ATE10K
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 1UF 20V 10% 1206
Datasheet Download
T499A105K020ATE10K.pdf
Availability of T499A105K020ATE10K
QUANTITY
T499A105K020ATE10K Order Process
Ship out your order
Specifications of T499A105K020ATE10K
Internal Part NumberEIS-T499A105K020ATE10K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Derating Guidelines for Surface Mount Tantalum Capacitors
PCN Design/SpecificationTA Series T498,T499 20/Aug/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesT499
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.0µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)10 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T499A105K020ATE10K
Related LinksT499A105K, T499A105K020ATE10K Datasheet, KEMET Distributor
T499A105K020ATE10K Details Description
Related parts for T499A105K020ATE10K
CONN RECEPT .050 100POS R/A T/H datasheet.pdf
IC OPAMP GP 500KHZ 14DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 90V 1A DO214AC datasheet.pdf
RES SMD 374 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 3A 240VAC 32VDC datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CABLE 4 POS FEMALE/MALE 600MM datasheet.pdf
PAC-PREM-SD25-V1 CBL ASSY datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS INLINE PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.4V 410MW SOD123 datasheet.pdf