Sensata Technologies/Airpax 66F038-0179
66F038-0179 picture photo
Mfg. Part Number
66F038-0179
Manufacturer
Product Category
Temperature Regulators
Brief Description
THERMOSTAT 38 DEG NO 8-DIP
Datasheet Download
66F038-0179.pdf
Availability of 66F038-0179
QUANTITY
66F038-0179 Order Process
Ship out your order
Specifications of 66F038-0179
Internal Part NumberEIS-66F038-0179
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product6600 & 6700 Series Thermostat
Standard Package50
Category Sensors, Transducers
FamilyTemperature Regulators (Mechanical)
Series6600
CircuitSPST-NO
Switching Temperature100°F (38°C)
Reset Temperature-
Current Rating - AC1A (120V)
Current Rating - DC1A (48V)
Tolerance±9°F (±5°C)
Switching Cycles25K
Termination StylePC Pins
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP (0.300", 7.62mm), 4 Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)66F038-0179
Related Links66F03, 66F038-0179 Datasheet, Sensata Technologies/Airpax Distributor
66F038-0179 Details Description
Related parts for 66F038-0179
RES SMD 750K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LP38511S-1.8 VREG datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 38POS VERT .025 SMD datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 267 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
2MM PIN STRIP HEADER 24 POSITION datasheet.pdf
SCB-ID31, CONT BLOCK 3N/C+1N/O datasheet.pdf
CAP FILM 0.0062UF 5% 630VDC AXIA datasheet.pdf