API Technologies Corp 67-BSF-020-4-04
67-BSF-020-4-04 picture photo
Mfg. Part Number
67-BSF-020-4-04
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
EMI FILTER
Datasheet Download
67-BSF-020-4-04.pdf
Availability of 67-BSF-020-4-04
QUANTITY
67-BSF-020-4-04 Order Process
Ship out your order
Specifications of 67-BSF-020-4-04
Internal Part NumberEIS-67-BSF-020-4-04
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Series67-BFS
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C14
Connector TypeReceptacle, Male Blades - Module
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL2A
Voltage - UL125VAC
Filter TypeFiltered (EMI, RFI) - Commercial, Medical
FuseYes
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Eyelet
Switch Features-
Features-
Fuse Holder, DrawerFuse Holder
Panel Cutout Dimensions-
Panel Thickness-
Material Flammability Rating-
Ingress Protection-
ApprovalsCSA, TUV, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)67-BSF-020-4-04
Related Links67-BSF-, 67-BSF-020-4-04 Datasheet, API Technologies Corp Distributor
67-BSF-020-4-04 Details Description
Related parts for 67-BSF-020-4-04
CONN EDGECARD 26POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 12-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 4PDT 3A 125V datasheet.pdf
SURFACE FB BELT 36X60" A VFN datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 20POS datasheet.pdf
RES 126 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 8POS .100" datasheet.pdf