API Technologies Corp 67-SSF-040-0-06
67-SSF-040-0-06 picture photo
Mfg. Part Number
67-SSF-040-0-06
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
EMI FILTER
Datasheet Download
67-SSF-040-0-06.pdf
Availability of 67-SSF-040-0-06
QUANTITY
67-SSF-040-0-06 Order Process
Ship out your order
Specifications of 67-SSF-040-0-06
Internal Part NumberEIS-67-SSF-040-0-06
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Series67-SSF
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C14
Connector TypeReceptacle, Male Blades - Module
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL4A
Voltage - UL125VAC
Filter TypeFiltered (EMI, RFI) - Commercial, Medical
FuseYes
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
TerminationQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Switch FeaturesSwitch On-Off
Features-
Fuse Holder, DrawerDrawer Included
Panel Cutout DimensionsVariable Size
Panel Thickness0.031" ~ 0.079" (0.79mm ~ 2.00mm)
Material Flammability Rating-
Ingress Protection-
ApprovalsCSA, TUV, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)67-SSF-040-0-06
Related Links67-SSF-, 67-SSF-040-0-06 Datasheet, API Technologies Corp Distributor
67-SSF-040-0-06 Details Description
Related parts for 67-SSF-040-0-06
MOSFET N-CH 20V 77A D2PAK datasheet.pdf
CONN HEADER SH 5POS TOP 1MM TIN datasheet.pdf
RES SMD 12.1KOHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS SKT datasheet.pdf
KIT EVALUATION FOR DS21348 datasheet.pdf
Connector Socket 34 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf