Vicor Corporation VE-21L-IY-S
VE-21L-IY-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-21L-IY-S
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W
Datasheet Download
VE-21L-IY-S.pdf
Availability of VE-21L-IY-S
QUANTITY
VE-21L-IY-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21L-IY-S
Internal Part NumberEIS-VE-21L-IY-S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.79A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21L-IY-S
Related LinksVE-21, VE-21L-IY-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21L-IY-S Details Description
Related parts for VE-21L-IY-S
HEADER OPEN .025"DIA .300 20POS datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 540MA 900 MOHM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 10A 125V datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC XDCP SGL 100TAP 1K 8-TSSOP datasheet.pdf
LED XLAMP XP-C RED/ORANGE SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 1A 450 MOHM TH datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.3A DFN2020-6 datasheet.pdf
CONN SOCKET 34POS 2.54MM datasheet.pdf